Klasické zvyky

Rozbíjanie tanierov
Tento zvyk mal korene hneď v dvoch poverách – že črepy prinášajú šťastie a že spoločným zametaním novomanželia preukazujú vôľu spolupracovať a ich manželstvo tak bude harmonické.

Prenášanie cez prah
Prečo prenáša ženích nevestu cez prah ich spoločného domova? Vraj preto, aby oklamal zlých duchov, ktorí striehnu pod prahom a strážia dom. Iný význam: symbolický začiatok nového života.

Spoločné jedenie polievky
Spoločné jedenie polievky novomanželmi z jedného taniera pri svadobne hostine ma symbolizovať ich spoluprácu. Druhý význam, ktorý je snáď ešte podstatnejší, je symbol spoločného krajca, z ktorého bude treba si brať aj dávať rovnakým dielom. Práve pre túto výstižnú symboliku je uvedený svadobný zvyk dodnes veľmi rozšírený.

Únos nevesty
Symbolizuje odlúčenie dievčaťa od rodičov a prechod k novému životu. V pokročilej hodine, keď sa už hostina schyľuje ku koncu unesú priatelia novomanželov nevestu. Pokiaľ ju ženích nenájde, musí zaplatiť výkupné. Pozor: Akcia by mala byť každopádne časovo ohraničená, aby ostatní hostia dlhé hodiny nečakali na nevestin návrat, a nakoniec sa nedočkali.

Vyberanie do vienka
Hlavná družica číta sprievodný text a zároveň hlavný družba nechá po stole kolovať nejakú zakrytú misu, do ktorej hostia môžu mladému páru finančne prispieť. Ďalšou variantou je tanec s nevestou, za ktorý je tak isto treba zaplatiť.

Sľub svokier
Svadobné mamy sa postavia do stredu parketu a buď DJ alebo prvá družička začne čítať sľub a svokry musia po nej každý verš opakovať.

Sľubujeme pred týmto slávnostným zhromaždením,
že budeme pre našich mladých iba samým potešením.

Že budeme variť, právať
a vnúčence s radostou opatrovať.

Chvíľu jedna, potom druhá,
aspoň doma nebude nuda.

Peniaze, ktoré by sme ľahko minuli samé,
mladým s radosťou odovzdáme,
pretože ich rady máme,
a tak svoje dobré meno svokry zachováme.

O spoločenský život sa im postaráme,
plagáty o plesoch všetky prečítame.

Kde bude zábava či disco,
ďaleko a či blízko,
dopravu i varovanie detí zaistíme,
aj keď sa pri tom samé nevyspíme.

Keď si zať trošku vypije,
alebo sa nevesta s nami pobije,
všetko pekne ututláme,
nesmie odísť domov k mame.

A aj keby sa nám vrátili spiatky,
naďalej budeme dobré svatky.

Buďme zdravé, neblížme si,
po poháriku ako svokry vypime si.

Tak prisaháme!
Sľub sa spečatí prípitkom.


Ceremónia ruží
Počas ceremónie ruží si nevesta a ženích navzájom darujú jednu ružu. Dve červené ruže, to je všetko, čo je potrebné. V starom jazyku kvetín jediná červená ruža znamená: „Milujem ťa."

Počas ceremónie sa číta tento príhovor:
„Pri svadobnom obrade ste dali jeden druhému obrúčku. Tieto prstene sú dôkazom toho, že ste si dnes vymenili sľuby lásky a že patríte k sebe. Teraz máte niečo, čo zostáva navždy, nádherný titul manžela a manželky.

Vaším prvým manželským darom jedného druhému bude jednoduchá ruža. V minulosti bola ruža považovaná za symbol lásky a jediná ruža vždy znamenala len jedno, slová „Milujem ťa." Prosím vymeňte si svoj prvý dar ako muž a žena.

Možno sa Vám zdá, že ste neurobili nič zvláštne. Pred chvíľou ste držali v ruke jednu ružu a teraz držíte v ruke tiež jednu ružu. V určitých veciach je sobáš ako táto ceremónia. V určitom zmysle sa zajtrajšok nebude zdať iný ako včerajšok. Ale v skutočnosti ste dnes, práve pred chvíľou, obaja dostali najkrajší darček zo všetkých, ktorý si budete navždy pamätať, dar pravdy a pretvávajúcej lásky v začínajúcom manželstve.

Anna a Patrik, urobím Vám jeden návrh. Kdekoľvek budete v budúcnosti bývať, či už to bude veľký elegantný dom, alebo malý a pôvabný domov, určite si v ňom nájdite špeciálne miesto pre ruže. A vždy, keď si budete pripomínať dnešný deň, obaja položte na toto miesto ružu ako pripomienku vášho manželstva a pripomienku toho, že toto je manželstvo založené na láske.

V každom manželstve prídu časy, keď je ťažké nájsť správne slová. Je jednoduché ublížiť tomu koho milujeme. Je jednoduché nechať si ublížiť od toho koho milujeme. V takýchto chvíľach je niekedy ťažké povedať slová: „Je mi to ľúto", „Odpustil som ti", „Potrebujem ťa", „Prepáč mi, že som ti ublížil."

Keď sa toto stane a vy jednoducho nebudete vedieť nájsť tie správne slová, nechajte na vašom špeciálnom mieste položenú ružu, ona potom povie všetko a premôže všetky zlé veci a slová. Táto ruža hovorí: „Ešte vždy ťa milujem." Ten druhý z Vás nech túto ružu prijme namiesto slov, ktoré nebolo možné nájsť a spomenie si na lásku a nádej, ktorú prežívate v dnešný deň.

Anna a Patrik, keď bude niečo, čo si ozaj zapamätáte z dnešného dňa, nech je to to, že to bola láska, čo vás sem dnes priviedla a spojila vaše osudy a že to bude láska, ktorá vám bude v manželstve najviac pomáhať.

Späť na obsah