Oblečenie pre nevestu

Biele svadobné šaty boli až do 20. storočia neobvyklé a zvyčajne ich nosievali iba nevesty z najlepšej spoločnosti. Prostejšie dievčatá si v svadobný deň obliekali svoje najlepšie a najkrajšie šaty. V Európe bolo častým zvykom obliekať si ako svadobné šaty národný alebo miestny kroj. Koncom 19. storočia prišli do módy výstrednejšie svadobné šaty. Pastelové farby ustúpili množstvu nádherných odtieňov. Závoje sa stali módnou záležitosťou, predtým nosili nevesty vo vlasoch kvetiny alebo klobúky a čepce. Asi okolo roku 1912 bola svadobnou módou šedá toaleta, zdobená drobnými perličkami. V období prvej svetovej vojny sa nevesty vydávali v jednoduchých kostýmoch, doplnených rukavicami a úhľadným klobúkom. V tridsiatych rokoch sa objavil romantický štýl a s ním sa opäť ujala biela farba. Zároveň sa objavuje nová výhodná možnosť – požičiavať si šaty. Od tej doby sa svadobné šaty držia viac či menej všeobecnej a meniacej sa módy.
Okolo svadobných šiat existuje mnoho povier. Všetko, čo si nevesta oblečie by malo byť nové (symbol nového života). Výnimku tvorí iba niečo tradičné, niečo staré, môže to byť napríklad zdedený závoj. Rozšírené boli aj svadobné podväzky – voľne uviazaná stuha pod kolenom.

V súčasnosti poznáme mnoho spôsobov obstarávania šiat. Môžeme si ich dať ušiť alebo požičať. Pri ich výbere je dôležité zladiť predstavy s osobným typom a postavou. Ponuka je skutočne pestrá – romantické šaty s krinolínou či moderné korzetové šaty nekonvenčných strihov pre extravagantné nevesty. Dôležitá je vhodná obuv. Šperky by nemali byť príliš nápadné, mali by vkusne doladiť svadobné šaty.

Nevesta by mala mať ešte jedny pohodlné šaty, ktoré si oblečie v druhej časti svadobnej hostiny. Je možné zvoliť si aj elegantný kostým. Trocha prepychu priamo na telo vo forme luxusnejšieho spodného prádla snúbenca určite poteší.

Materiál
Jarná a letná svadba - vhodné sú ľahké a vzdušné materiály ako: šifón, organza, plátno, žoržet, hodváb a hodvábny krep.

Na svadbu na jeseň a v zime sa treba lepšie obliecť. Na pelerínku z požičovne sa nespoliehajte: chráni iba málo a už je totálne out. Vhodné sú hrubšie materiály ako brokát, zamat, teplý úplet a vlnený krep. A tiež biely flauš a umelá kožušina na nádherný svadobný kabát.

Po celý rok - satén, taft a tyl. Exkluzívnosť svadobným šatám dodá vyšívaný tyl a krajka zas dýcha tradíciami.

Farba
Biela - spolu so slonovinovou je najčastejšia farba svadobných čias. Vhodná pre nevesty zimného farebného typu, tzv. snehulienky.

Slonovinová - pôsobí mäkšie ako snehovobiela, ale nehodí sa ku každej farby pleti.

Dnes je veľmi populárna biela, krémová, zlatistá, striebristá, farba šampanského a slonovinová. Pastelové odtiene modrej, ružovej, žltej, fialovej sú pre nevesty, ktoré chcú len máličko experimentovať. Tie, ktorým slovo konvecie nič nehovorí, si obliekajú aj tmavšie odtiene, napríklad bordovú.

Nech sa rozhodnete pre akúkoľvek farbu vašich svadobných šiat, nezabúdajte, že by mala ladiť s celkovou farebnosťou svadby (najmä s kyticou) a hodiť sa k vašej pleti.

Vlečky
Vlečka dodáva šatám vznešenosť. Platí zásada: čím formálnejšia svadba, tým dlhšia vlečka. Niektoré bývajú snímateľné, iné sa dajú vypnúť hore, aby ste ňou počas zábavy nezametali dlážku.

Previs je vlastne mierne predĺžený zadný diel šiat.

Kaplnková vlečka je o jeden meter dlhšia ako šaty.

Katedrálová vlečka je o viac než meter dlhšia ako šaty. Vhodná výlučne na formálne svadby, napríklad s následníkom trónu. :o)

Dvorná vlečka je rovný kus väčšinou ľahučkej látky, ktorý splýva neveste z pliec, prípadne spod lopatiek. Dĺžku máva od previsu po katedrálovú.

Skladaná (nariasená) vlečka je podobná ako dvorná vlečka, len je naskladaná a vytvára vzadu na šatách "vodopád". V dĺžkach od kaplnkovej po katedrálovú.

Strih a línie
Korzetové šaty majú vypasovaný živôtik a naberanú sukňu. Línia pása býva prirodzená, znížená alebo baskická (do V).
Takéto šaty sú vhodné pre nevestu, ktorá má úzky pás a plné boky.

Šaty do A majú priliehavý živôtik a sukňu do A.
Pekne tvarujú driek, zoštíhľujú a zakryjú aj pár nedostatkov. Hodia sa ku každému typu postavy.

Princesové šaty - sú v podstate šaty do A, ale s typickými pozdĺžnymi švami, ktoré pekne tvarujú postavu. Princesový strih je najčastejším strihom svadobných šiat.
Tento strih je vhodný, podobne ako šaty do A, k väčšine typov postáv.

Empírové šaty majú líniu pása tesne pod prsiami. Odtiaľ sa pozvoľne rozširujú do A, alebo pokračujú rovno. Niekedy mávajú aj vypasovaný driek.
Tieto šaty predlžujú postavu, pás sa zdá byť užší. Sú vhodné pre malé nevesty.

Tubové šaty majú úzku siluetu s pozdĺžnymi líniami.
Tubové šaty sú vhodné pre ženy so súmernou štíhlou postavou. Nevesty plnších tvarov by si mali zvoliť polopriliehavý variant.

Späť na obsah