Oblečenie pre ženícha

Dnešné oblečenie pre ženícha je výsledkom módy posledných rokov. V 18. storočí mal ženích z lepšej spoločnosti oblečený vínovočervený alebo modrý redingot. Pod ním sa nosila biela alebo vzorovaná vesta. Nohavice bývali svetlo hnedé alebo levanduľovo modré. Cylinder bol samozrejmosťou. Tamovomodrý alebo čierny žaket prišiel do módy až okolo roku 1880, fraky však zostali aj naďalej obľúbené v najvyšších vrstvách spoločnosti. Od konca 19. storočia sa stávali stále viac populárnymi vychádzkové obleky. Nosieval sa k nim tvrdý klobúk, rukavice a kytička v klope saka. Pánska svadobná móda sa od tej doby veľmi nezmenila.

Je potrebné sa rozhodnúť, či si oblečiete frak, smoking alebo spoločenský oblek. Spoločenský oblek je účelovo najvariabilnejší a vhodný nielen na svadobný obrad. Módne sú tmavé i svetlé farby. Vybrať si môžete antracitovú, tmavo modrú alebo klasickú čiernu farbu, alebo naopak bielu, sivú, béžovú alebo lila farbu. Je potrebné sa rozhodnúť medzi voľbou na jednorazové využitie obleku alebo jeho ďalšie využitie na kultúrne, spoločenské, rodinné alebo pracovné príležitosti.

FRAK
Predný diel je v podobe vesty a zadný predĺžený diel s rozparkom siahajúcim až ku kolenám. Nohavice sú štíhle a bez manžiet. Čierna farba je klasická, doplnky tvorí vesta, biela košeľa a biely motýlik.

SMOKING
Smoking tvorí predĺžené sako s otvorenou hlbokou fazónou. Nohavice nemajú manžety. Aj smoking dopĺňa vesta. Čierna farba nie je nevyhnutná.

SPOLOČENSKÝ OBLEK
Sako má pohodlnú, štíhlu strihovú líniu. Najčastejšie sa zapína na tri gombíky. Môže mať predĺženú líniu a dvojradové zapínanie. Nohavice sú spravidla štíhle, ale pohodlné, v páse hladké alebo s dvoma záhybmi, môžu mať manžety. Vesta, ktorá osviežuje pánske svadobné oblečenie, by mala byť z ľahkých typov hodvábnych tkanín. Nevyhnutné sú aj ďalšie doplnky, napríklad vreckovka alebo manžetové gombíky.

Na čo všetko by ženích pri obliekaní nemal zabudnúť:

• Oblek - mal by byť z kvalitného materiálu. Existuje množstvo oblekových materiálov s vynikajúcimi vlastnosťami
   aj na leto – kašmír, bavlna, mohér, hodváb.
• Košeľa – okrem potrebnej základnej veľkosti dbajte na to, aby vám bol dostatočne dlhý rukáv, ktorého manžeta
   by mala rovnomerne vyčnievať spod saka asi 1 cm.
• Nohavice – vyberte si užšie, rovného strihu a bez záhybov v páse. Hladké puky padajúce na topánky pôsobia
   elegantne.
• Viazanka alebo motýlik – ku smokingu patrí čierny motýlik, ku fraku biely. Klasický oblek si žiada viazanku, farebne
   zladenú s vestou.
• Rukavice – dnes sa nosia rukavice len ku fraku.
• Klobúk – tento doplnok pánskeho oblečenia prežíva svoj návrat.
• Topánky – prvá zásada je, aby boli celokožené. Ku spoločenskému oblečeniu sa hodia čierne alebo farebne zladené
   lesklé poltopánky na šnurovanie, s tenkou podrážkou a pretiahnutou alebo oblou špičkou.
• Opasok – kvalitný, kožený opasok by mal farebne ladiť s topánkami.
• Parfum – vašu príťažlivosť zvýrazníte použitím správneho parfumu.

Späť na obsah