Príprava stolov

Vnútorné usporiadanie stolov môže byť klasické (klasická svadobná tabuľa do podoby „T“ alebo do „U“). Vhodným usporiadaním stolov je napríklad svadobná tabuľa v podobe „I“ a v polkruhu umiestnené okrúhle stoly. Svadobčanom sa bude lepšie diskutovať.

Stoly treba pokryť obrusmi a stoličky budú vyzerať krajšie, keď ich „oblečiete“ do rovnakej farebnej látky ako stoly.
Pri rozmiestnení stolov by ste mali mať na pamäti aj to, že najmä staršia generácia sa bude chcieť vzájomne porozprávať, a preto je vhodné niekde pripraviť tichšie miesto, vyhovujúce na posedenie v menších skupinkách.

Na svadobnom stole by určite nemali chýbať kvety (tie, ktoré dostane nevesta pri gratuláciách po obrade, sa zvyčajne ukladajú na osobitný stôl). Kvety na stole by mali byť malé, aby hostia na seba videli a mohli sa pokojne porozprávať. Vhodné sú aranžmány zo živých kvetov, ktoré vydržia dlhšie bez vody, alebo umelé kvety, ktoré si môžete požičať vo vybraných svadobných salónoch.

Zostavenie zasadacieho poriadku k svadobného stolu nie je jednoduché. Vedľa seba by mali sedieť hostia podobných záujmov a záľub, a tiež rovnakej vekovej kategórie. Vhodné sú malé kartičky s menami hostí. Tie sa vopred umiestnia na jednotlivé miesta.

Čestné miesto pri svadobnom stole patrí novomanželom, vedľa nich sedia ich rodičia. Vedľa nevesty obvykle sedí ženíchov otec spolu so ženíchovou matkou, vedľa ženícha sedí matka nevesty a nevestin otec. Ďalej nasledujú hostia podľa veku, príbuzenského pomeru a podobne.
Novomanželia sa k svadobnej tabuli posadia až keď sú všetci hostia na svojich miestach.

Dekorácia na stole by mala ladiť s farbou svadobnej kytice a oblečením nevesty a ženícha.
Najkrajšou ozdobou je iste svadobná torta.

Späť na obsah